Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Mała książka - Wielki Człowiek - nowy projekt czytelniczy w naszej Bibliotece

Miło nam poinformować, że Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie zakwalifikowała się do projektu „Mała książka – wielki człowiek. Trzylatki”.

 

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się w połowie września 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

 

Zapraszamy po 15 września rodziców z dziećmi urodzonymi w 2015 r., do Oddziału dla dzieci po odbiór Wyprawek.

 

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można będzie odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planuje sie rozdać około 100 tys. Wyprawek.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

www.wielki-czlowiek.pl

 

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdano 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.

 

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Mała Książka Wielki Człowiek - Plakat

 Mała Książka Wielki Człowiek 1

 Mała Książka Wielki Człowiek 2

 

Narodowe Czytanie 2018 - Przewiośnie

W sobotę 8 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaproszono Polaków do czytania „Przedwiośnia „ Stefana Żeromskiego.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie wspólne czytanie „Przedwiośnia” zainaugurował burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. Fragmenty powieści zaprezentowali :Maria Barańska - przewodnicząca Rady Miejskiej, Renata Kawiorska - sekretarz gminy, Anna Pańtak - prezes Zarządu Jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, radni Wacław Kędra i Łukasz Skrzypczak, Jadwiga Sosnowska - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie, przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich w Sudole, czytelniczki Małgorzata Krzysztofik, Iza Nazimek, Julia Twardowska i Magdalena Szafran, uczniowie z Zespołu Szkół. Gimnazjum Nr 2 w Jędrzejowie Jakub Solus i Bartosz Sroga, siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Jędrzejowie: Natalia Woźniak, Iga Witkowska, Weronika Kowalczyk, Emilia Osińska, Kacper Stępień, Zuzanna Smorąg.

Na przyniesionych przez uczestników spotkania egzemplarzach powieści składaliśmy pamiątkowy stempel. Imprezie towarzyszyła wystawa poświęcona Stefanowi Żeromskiemu.

 

Serdecznie dziękujemy lektorom i słuchaczom za uczestnictwo w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania.

 

1-ncz

2-ncz

3-ncz

4-ncz

5-ncz

52-ncz

6-ncz

7 2-ncz

8-ncz

9-ncz

10-ncz

11-ncz

12-ncz

13-ncz

14-ncz

15-ncz

16-ncz

17-ncz

 

Komunikat - czas pracy biblioteki w soboty we wrześniu br.

Informujemy, że we wrześniu biblioteka będzie czynna w soboty 08.09. i 15.09. 2018 r.

od godz.9:00 do 15:00

Zapraszamy !

godz.otwarcia wrzesień 2018

Noc Bibliotek. 9 czerwiec 2018

Za nami czwarta edycja Nocy Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Nasza biblioteka była jedną z ponad 1850 bibliotek w Polsce, która wzięła udział w tej akcji.

Głównym punktem Nocy była historyczna gra miejska „Śladami miejsc pamięci narodowej” nawiązująca do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz.18:00 uczestnicy gry podzieleni na dwie grupy wyruszyli z biblioteki z zadaniem odnalezienia w mieście miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. W każdym odnalezionym punkcie należało zrobić zdjęcie i umieścić biało-czerwoną chorągiewkę. Następnie w bibliotece odbyło się podsumowanie gry i poczęstunek . Zadania nie przysporzyły uczestnikom trudności, młodzi ludzie wykazali się wiedzą topograficzną miasta i znajomością historycznych miejsc. Następnie uczestnicy Nocy wyszukiwali w zbiorach biblioteki książki historyczne i wspólne czytano teksty związane z odzyskaniem niepodległości. Kto chciał mógł zabawić się w grę karcianą „Flirt z Niepodległą” .

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej Nocy Bibliotek, pani Marcie Gołuzd, bibliotekarzowi ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jędrzejowie za zaangażowanie i współpracę przy organizacji gry miejskiej.

Do zobaczenia za rok.

ncz0-20180614-110602

ncz1-20180614-110602

ncz2-20180614-110649

ncz3-20180614-110700

ncz4-20180614-110602

ncz5-20180614-110603

ncz6-20180614-110603

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Z "Pyzą na polskich dróżkach" , bohaterką książki Hanny Januszewskiej odbył się w naszej bibliotece XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Mała pyza – pulchna kluseczka ulepiona przez mazowiecką gospodynię – zamiast jak pozostałe wskakiwać do garnka, postanowiła wyruszyć w wielki świat. Założyła trzewiki i rozpoczęła pełną niespodzianek podróż – a mali czytelnicy wędrowali wraz z nią.

O przygodach wesołej i rezolutnej wędrowniczki czytały : pani Maria Barańska , przewodnicząca Rady Miejskiej w Jędrzejowie oraz Izabela Pol , bibliotekarka z naszej biblioteki w stroju mazowieckiej Pyzy. Słuchaczami były dzieci z jędrzejowskich przedszkoli. W spotkaniach uczestniczyło 115 dzieci.

tcd-1-20180611-080738

tcd-2-20180611-080738

tcd-3-20180611-080738

tcd-4-20180611-080739

 

 

 
# Design by : Place your Website.