Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece 2017

Kto jest królem wszystkich zabawek? Kto jest najlepszą przytulanką ? Oczywiście pluszowy miś!. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, rozśmieszają, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach, baśniach i opowiadaniach. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada to świetna okazja by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami, promować książki dla dzieci, bibliotekę.

 

Na spotkaniach zorganizowanych w naszej bibliotece było głośne czytanie bajek i wierszyków o misiach, miodowy poczęstunek i zabawa z bibliotecznym Misiem Poldusiem. Dzieci chętnie włączały się w rozmowę o ulubionych bajkowych misiach, śpiewały misiowe piosenki . W spotkaniach uczestniczyły dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie, z Przedszkola w Łysakowie, Potoku Wielkim, Piaskach, Jasionnie. Biblioteczny Miś odwiedził również dzieci w jędrzejowskich przedszkolach :”Bajkowa ciuchcia”, ”Pod kasztanem”, Przedszkole Nr 1.

dpm01-20171128

dpm02-20171128

dpm03-20171128

dpm04-20171128

dpm05-20171128

„Wilno – barok na siedmiu wzgórzach” – prelekcja multimedialna Andrzeja Pasławskiego

7 listopada 2017 r. Andrzej Pasławski — podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii po raz kolejny odwiedził naszą bibliotekę . Zgromadzoną w czytelni publiczność zabrał na multimedialny spacer po Wilnie. Stolica Litwy to wyjątkowe i piękne miasto. Nasz gość poznał każdą jej ulicę i każdy zaułek. Dzięki barwnej opowieści i niezwykłym fotografiom mogliśmy się tam przenieść i zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Wilna. Wirtualny spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to symbol Wilna, miejsce kultu religijnego od XVII wieku. Kolejno poznawaliśmy ulice miasta Zamkową, Wielką, Literacką, najbardziej reprezentacyjną i jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina najbardziej reprezentacyjną i jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina.

Zwiedzaliśmy bazyliki, kościoły, cerkwie, teatry oraz uczelnie. Przepiękne budynki pod względem architektonicznym, wspaniałe wnętrza i oświetlenia nadające stolicy Litwy niesamowity klimat. Wilno to miasto bliskie sercom Polaków, to miasto Mickiewicza i Lelewela, tu studiował J.I.Kraszewski, mieszkali : S.Moniuszko. K.I.Gałczyński , Czesław Miłosz.. Byliśmy w położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie, który pokazuje, jak wielokulturowe było miasto. Znajdują się tam historyczne nagrobki, macewy oraz krzyże. Tam spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka. Poznaliśmy także Republikę Zarzecza, czyli autonomiczną część miasta posiadającą swego prezydenta, konstytucję, godło, flagę oraz Święto Niepodległości obchodzone 1 kwietnia (w prima aprilis). Konstytucja Zarzecza składa się z 41 punktów, w której jest m.in. napisane, że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, obywatele mają również „prawo do lenistwa i nic nie robienia”. Można stwierdzić, że jest to miejsce ekscentryczne, dziwne, a zarazem magiczne i inspirujące artystów do tworzenia. Na koniec naszego spaceru autor zabrał nas do Zwierzyńca — dzielnicy Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Dawniej rosła tam puszcza, a obecnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy pokaz zachęcił uczestników spotkania do wycieczki po Wilnie – mieście historii, wspaniałych zabytków, kultury i sztuki.

pa01-20171109

pa02-20171109

pa03-20171109

 

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

Arkadiusz Niemirski, autor książek o tematyce detektywistycznej dla młodzieży i dorosłych, satyryk, podróżnik goszcząc w naszej bibliotece spotkał się z młodymi czytelnikami. Pisarz niezwykle barwnie, często żartobliwie, mówił o sobie, swoich zainteresowaniach, działalności kabaretowej i   swojej twórczości literackiej.   Autor zanim zajął się pisaniem powieści, w latach 80-tych był współzałożycielem Kabaretu „i…”, współpracował z Programem III Polskiego Radia, oraz z kabaretem „Długi”. Jego  największym marzeniem w latach młodzieńczych było spotkanie z zespołem Procol Harum. Jak sam podkreślał cała jego późniejsza aktywność zawodowa i prywatna zdominowana była przez miłość do muzyki tego zespołu i chęć poznania muzyków osobiście.  Jeździł za nimi po całym świecie na koncerty, oczywiście poznał ich osobiście i pisał reportaże , materiały dziennikarskie ze swoich muzycznym podróży m. in. dla miesięczników „Tylko rock” i „Teraz rock”.

Arkadiusz Niemirski jest autorem kontynuacji „Pana Samochodzika, kultowej młodzieżowej serii detektywistycznej napisanej przez Zbigniewa Nienackiego.
Jako zagorzały fan prozy o Panu Samochodziku  zdecydował się kontynuować serię „Pana Samochodzika” po śmierci Zbigniewa Nienackiego. Zadebiutował w 2000 roku powieścią pt. „Pan Samochodzik i skarby wikingów”, łącznie spod pióra autora wyszło 16 tomów..

Podczas spotkania autor zapoznał młodzież z powieścią detektywistyczną i przybliżył najsłynniejszych twórców gatunku :A.C. Doyle’a, E.A. Poe, G. Simenona, R. Chandlera, A. Christie i in. Zaprezentował również sylwetki sławnych fikcyjnych detektywów znanych zarówno z książek jak i filmów: S. Holmes’a, , Poirot, pannę Marple, , Jamesa Bond’a, Następnie zaprezentował inne swoje powieści dla młodzieży i dorosłych : „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila” „Dziennik grzesznika” ,„Prowokator”, „Pasztetowe wakacje”. Cała opowieść ilustrowana była ciekawą prezentacją multimedialną. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze szkoły Podstawowej nr 5 i z Zespołu Szkół w Jędrzejowie

a01-20171030

a02-20171030

a03-20171030

 

„Tajemnica starej szafy” – spektakl dla dzieci

19 .10.2017 r. aktorzy teatrzyku EDU ARTIS z Krakowa zaprezentowali dzieciom bajkę edukacyjną „Tajemnica starej szafy” .Bohaterami inscenizacji byli rozbójnik Rumcajs i jego żona Hanka, którzy zaprosili młodych widzów do Rzacholeckiego Lasu. W lesie bohaterowie bajki znajdują starą szafę, ale nie taką zwyczajną.... bo skrywającą postacie z bajek :Dziewczynkę z zapałkami, Kaczkę Dziwaczkę, Śpiącą Królewnę . Sowa Klara zdradza dzieciom dlaczego zła czarownica uwięziła w szafie bajkowe postacie. Rumcajs i Hanka z pomocą dzieci mają za zadanie uwolnić bajkowych bohaterów.

 

Spektakl wywołał mnóstwo pozytywnych emocji, dzieci nie tylko oglądały, ale także czynnie uczestniczyły w humorystycznym przedstawieniu. W bajce nie zabrakło znanych piosenek, czarów, kolorowych strojów i dekoracji oraz świetnej zabawy. Celem spektaklu było zachęcanie dzieci do czytania książek, rozwijania wyobraźni i kreatywności.

p01-20171020

p02-20171020

p03-20171020

p04-20171020

 

Spotkanie z Krzysztofem Petkiem - 29.09.2017r

29 września 2017 r. gościliśmy w bibliotece Krzysztofa Petka, dziennikarza, pisarza, autora serii książek przygodowo-sensacyjnych dla młodzieży :”Porachunki z przygodą”, „Operacja Hydra”, „Gra”, „Czarny kufer”, organizatora wypraw krajoznawczych, szkół przetrwania, adepta kung-fu.

Pisarz szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami, którymi byli uczniowie z jędrzejowskich gimnazjów. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach, wyprawach , szkołach przetrwania, które organizuje. Z ogromną pasją i zaangażowaniem mówił o mazurskich obozach survivalowych, wyprawie do Transylwanii, do zamku Vlada Palownika literackiego pierwowzoru Drakuli , podróży do Ameryki Południowej, przedzieraniu się przez szlaki Amazonii , włóczędze po Brazylii, wyprawie na Syberię, w której towarzyszył innemu znanemu podróżnikowi Jackowi Pałkiewiczowi. Słuchacze mogli dowiedzieć się np. w co się ubierać i jak zachowywać, aby przetrwać w czasie mrozów na Syberii, gdzie szkoły zamykane są dopiero przy -50 stopniach. Dynamiczne opowieści ilustrował ciekawymi zdjęciami. Autor gorąco zachęcał młodzież do sięgania po dobrą literaturę, rozwijania własnych zainteresowań i pasji, a także aktywności i dążenia do spełniania marzeń : „Moje książki nie należą do kanonu  lektur obowiązkowych. Opowiadają o ludziach, którzy czasem zaryzykowali życie, by ratować innych. Nie lubisz czytać książek? Nie trafiłeś na tę właściwą. Spróbuj czasem zaryzykować. Czytanie to kwestia poszukiwań.”
 
Słuchaczy bardzo zainteresowała znajomość sztuki walki wing tsun, którą Gość wszystkim zaprezentował. Pisarz uzmysławiał wszystkim zgromadzonym, że najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi. Pokazał, biorąc na ochotnika jednego z uczniów, kilka podstawowych i nie zagrażających życiu chwytów obronnych. Zaprezentował, jak prawidłowo zachować się w przypadku napaści.

Na zakończenie spotkania można było nabyć ostatnio wydane dwie książki autora "Zaklęcie dla Golema - Praga" – powieść przygodową, która jest nietypowym przewodnikiem po stolicy Czech oraz "Spokojne wakacje".

 

p01-20171003

p02-20171003

p03-20171003

p04-20171003

 
# Design by : Place your Website.