Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Spotkanie z OCist Jakubem Zawadzkim

11 .05.2018 r. z OCist. Jakubem Zawadzkim czytaliśmy bajki i legendy według Wincentego Kadłubka. Na początku spotkania O. Jakub opowiedział ciekawostki z życia Wincentego Kadłubka, kim był, kiedy przybył do klasztoru Cystersów w Jędrzejowie, następnie czytał podania i legendy: O Kraku , Smoku Wawelskim i królewnie Wandzie, O Popielu , którego myszy zjadły. Uczestnicy spotkania otrzymali od   O.Jakuba pamiątkowe foldery z Archiopactewm Cystersów w Jędrzejowie.

SZOZ-1 

SZOZ-2

SZOZ-3

SZOZ-4

SZOZ-5

Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

Joanna Jagiełło pisarka, autorka powieści dla młodzieży „Kawa z kardamonem", „Czekolada z chili", "Tiramisu z truskawkami"„ Zielone martensy", wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych spotkała się z czytelnikami w naszej bibliotece.

Pisarka ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Przez jakiś czas pracowała jako nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum. Współpracowała z czasopismami "Perspektywy" i "Cogito". Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Oprócz pisarstwa zajmuje się także malarstwem i śpiewem. Podczas spotkania opowiedziała o swojej pisarskiej drodze, spełnianiu dziecięcych marzeń, inspiracjach, procesie wydania książki, pierwowzorach bohaterów. Tłumaczyła w jaki sposób tworzy historie, mówiła również o tym, dlaczego zdecydowała się kontynuować przygody Linki bohaterki książki „Kawa z kardamonem” .Rozmawiała z młodzieżą o marzeniach i pracy nad ich spełnianiem.

SZJJ-1

SZJJ-2

SZJJ-3

SZJJ-4

 

 

 

 

Wystawa „Wincenty Kadłubek i jego Kronika"

8 maja 2018 r. została otwarta wystawa "Wincenty Kadłubek i jego Kronika". Otwarcia dokonał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Beata Satro oraz Opat Jędrzejowski Ojciec Edward Stradomski. Wystawa odbywa się w ramach obchodów Jubileuszu 800-lecia przybycia do Jędrzejowa Wincentego Kadłubka pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ekspozycję można oglądać w galerii na I piętrze Centrum Kultury w Jędrzejowie. Potrwa do 20 maja.

 

Na wystawie prezentowane są XVII wieczne starodruki ze zbioru zabytkowego Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie: ”Vita et miracvla servi Dei, Vincentii Kadłvbkonis” z 1642 r. - pierwsza biografia W.Kadłubka napisana przez Szymona Starowolskiego, kanonika krakowskiego, historyka i pisarza politycznego epoki baroku.

Historia Polonica” Vincentii Kadłvbkonis z 1612 r. – najstarsze wydanie drukiem kroniki.

Kopie z kart tytułowych dokumentów zabytkowych :

Zapach róży w Morimundzie polskim, przez żywot świątobliwy błogosławionego sługi Bożego Wincentego Kadłubka, niegdy biskupa krakowskiego, a potym zakonnika andrzejowskiego wydany” z 1682 r. - zarys życia W.Kadłubka napisany w języku polskim przez anonimowego autora.

Kazanie na solenną vroczystość wielkiego niegdyś senatora polskiego błogosławionego Wincentego Kadłubka[…] 8 marca roku 1726 w kosciele iędrzeiowskim[…]/ przez Floryana Buydeckiego[…] odprawione , z 1765 r.”   - kazanie wygłoszone przez F.Buydeckiego , hagiografa i teologa, w klasztorze w Jędrzejowie

Ogłoszenie czci i chwały wiekopomnej wielkiego w Kościele Chrystusowym sługi Bożego, teraz świeżo w poczet błogosławionych policzonego, Wincentego Kadłubka” z 1765 r -zbiór kazań ułożonych z okazji beatyfikacji, która miała miejsce w 1764 r., dedykowany biskupowi krakowskiemu Kajetanowi Sołtykowi, zasłużonemu dla sprawy beatyfikacji polskiego kronikarza., kopia karty z odpisu rękopismiennego Kroniki z komentarzem Jana z Dąbrówki z 1456 r.

 

Na wystawie znalazły się także ciekawsze druki współczesne poświęcone W. Kadłubkowi znajdujące się w zbiorach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie a także współczesne edycje „Kroniki”.

Zapraszamy do zwiedzania !

WK-1

WK-2

WK-3

WK-4

WK-5

WK-6

WK-7

WK-8

WK-9

WK-10

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maj

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w 2018 r. obchodzony jest pod hasłem „Do (wolność) czytania”.Jest ono nawiązaniem do obchodów 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorzy hasła uzasadnili swój wybór następująco: „W dosłownym znaczeniu słowa “dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości „[źródło: sbp.pl].

 

Tydzień Bibliotek

w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie

po hasłem „Do(wolność )czytania „

 

8 - 20 maja   -   wystawa : „Wincenty Kadłubek i jego Kronika” Ekspozycja prezentowana w Centrum Kultury w Galerii „Na Piętrze” w Jędrzejowie

 

10 maja godz. 9:30   – spotkanie z Joanną Jagiełło, autorką książek dla dzieci i młodzieży

 

11 maja godz. 10:00 – „ Czytamy bajki i legendy według Kadłubka” – spotkanie z O. Jakubem Zawadzkim OCist. z Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie

 

18 maja godz.9:30 – mini spektakl teatralny „Koziołek Pacanołek” w wykonaniu teatru Duet

 

2 -30 maja – amnestia dla czytelników zalegających ze zwrotem książek- można zwrócić książki bibliotece bez ponoszenia regulaminowych kar

plakat 2018 400

Spotkanie z Karoliną Wilczyńską

18.05.2018 r. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie gościła Karolinę Wilczyńską  - pisarkę  rodem z Kielc , autorkę powieści obyczajowych, ale też trenerkę, terapeutkę . Zadebiutowała utworem „Performens , potem pojawiły się następneWłaśnie dziś właśnie jutro”, seria „Na Kwiatowej”  „Stacja Jagodno” .

Podczas spotkania z czytelnikami opowiadała o tym, w jaki sposób udało się jej spełnić swoje wielkie marzenie o pisaniu , a także o swojej rodzinie, zainteresowaniach , o tym czym jest dla niej pisarstwo, skąd czerpie inspiracje do  kolejnych powieści.

Nakreśliła kulisy powstania swojej debiutanckiej  powieści: „Performens „ i książki „Ta druga”- opowieści o wzajemnych relacjach dwóch kobiet, które przez całe dotychczasowe życie nie potrafiły się porozumieć.  Wprowadziła uczestników w klimat bestsellerowej serii powieściowej „Stacja Jagodno”.

W swoich książkach pisze głównie o kobietach, uczuciach, emocjach, codziennych problemach  i rozterkach, Chętnie odwołuje się do Kielc – swojego rodzinnego miasta  Mówi o sobie – lokalna patriotka, ponieważ akcja jej książek zwykle rozgrywa się w regionie świętokrzyskim.

Pani Karolina ujęła czytelników swoją otwartością, poczuciem humoru i barwnymi opowieściami. Spotkanie było ożywione a dyskusja o emocjach i sile kobiecości była ciekawa i interesująca.

 

sKW1

sKW2

sKW3

sKW4

sKW5

 
# Design by : Place your Website.