Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

„Dacja, Dacia czy Dracula ?” – opowieść o Rumunii

11 października 2018 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece krakowskiego podróżnika, fotografa Andrzeja Pasławskiego. Tym razem opowiedział on o swojej podróży po Rumunii.

 

Z właściwym sobie talentem gawędziarza wprowadził nas w zakamarki tego nieodkrytego jeszcze kraju .W czasie wędrówki po Rumunii słuchacze JUTW i gimnazjaliści mieli okazję poznać ją z innej perspektywy, zobaczyć niecodzienne miejsca - starożytną kopalnię złota Rosia Montana i największą w Europie kopalnię soli w Turdzie.
Podziwiali też zjawiskowe Góry Solne, piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, błotne wulkany oraz "płonącą ziemię" - obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie. Uczestnicy spotkania przejechali się także słynną trasą 67C czyli "Transalpiną" ? jedną z najsłynniejszych i najwyżej położonych dróg w Europie, będącą prawdziwym wyzwaniem dla zmotoryzowanych podróżników oraz trasą Transfogaraską, wiekopomnym dziełem wodza Caucescu.

 

Pan Andrzej rozwiał mity wokół Vlada III Palownika - zwanego Draculą , który wcale nie mieszkał na Zamku Bran...ale Poienari, aby dotrzeć do ruin twierdzy trzeba pokonać 1480 stopni schodów. Przez całe spotkanie przewijało się również najpopularniejsze auto Rumunii - Dacia., osobowa, towarowa, Dacia van, samochód , który wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko.

 

Jak zwykle podczas spotkania z Panem Andrzejem nie zabrakło pięknych widoków i sporej dawki humoru.

rumunDSC 0088

rumunDSC 0090

rumunDSC 0095

rumunDSC 0096

 

 

 
# Design by : Place your Website.