Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Dyskusyjny Klub Książki

 

dkk

  logo dkk duze 2

 NPRC malinowy 2

 

 "Dofinansowano ze środków Instytutu Książki"

Lubisz czytać książki, dzielić się wrażeniami z lektury?
Chcesz poznać nowych autorów ?
Spędzić przyjemnie czas?


Zapraszamy Cię do Dyskusyjnego Klubu Książki Działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie .                  

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do czytelników bibliotek publicznych. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego jak wiele i jak szybko czyta.
Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem. Celem Klubów jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim.
Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie.
W Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926r i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet na nakłady książek.

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki realizuje również projekt "Autor na Żądanie", który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.

 

Spotkania

 

  1. ♦ przeznaczone są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach;
  2. klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi;
  3. na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury;
  4. uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze;
  5. jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa;
  6. spotkania nie mają ściśle ustalonej formy;
  7. mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu.

                                

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy !

 


 

Spotkanie DKK. Grudzień 2017

Tematem grudniowego spotkania naszego klubu DKK była książka Gabrieli Gargaś ,,A między nami wspomnienia”. Główna bohaterka powieści, to młoda dziewczyna snująca odważne plany na przyszłość. Wszystko zmienia się, gdy zachodzi w ciążę. Mimo , że musi zmierzyć się z samotnym macierzyństwem oddaje swojemu synkowi pełnię swojej miłości. Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Po wielkiej tragedii, która na lata niszczy życie Ady, dziewczyna wyjeżdża nad morze do swojej babci by odzyskać wewnętrzny spokój. Tam poznaje historię swojej rodziny. 

„A między nami wspomnienia” to powieść o tym  co w życiu jest  ważne, o relacjach międzyludzkich i uprzedzeniach, niewypowiedzianych słowach, obawach, stracie i  uczuciach.  Zdaniem naszych klubowiczek  fabuła książki  jest naprawdę ciekawa, szczególnie wątek wojennej miłości babci Ady. Natomiast irytuje brak wyrazistości i płytkość postaci, szczególnie głównej bohaterki, która po prostu  nie wzbudza sympatii.

dkk01-20171215

dkk02-20171215

dkk03-20171215

dkk04-20171215

 


 

Spotkanie DKK. Listopad 2017

Lekturą omawianą na listopadowym spotkaniu DKK był thriller ,,Siostrzyczka musi umrzeć” Fredy Wolff, a właściwie Ulrike Gerold i Wolframa Hänela, którzy tworzą pod tym pseudonimem.

Akcja książki rozgrywa się w Bergen (Norwegia), gdzie dr Merette Schulman od lat prowadzi z sukcesem praktykę psychologiczną. W swoim gabinecie codziennie przyjmuje różnych pacjentów, ale gdy na jej drodze staje chłopak o imieniu Aksel, psycholożka staje przed prawdziwym wyzwaniem. Młodzieniec przyznaje się , że jako czternastolatek zabił swoją przybraną siostrę. Wyraźne zaburzenia socjopatyczne chłopaka niepokoją Merette, która zauważa, że w trakcie ich sesji Aksel próbuje nią manipulować, starając się wyciągnąć informacje na temat jej życia prywatnego. Co gorsza, niebezpieczny pacjent zaczyna interesować się jej też córką. Merette jest przerażona i zaczyna analizować akta Aksela z przeszłości. W rezultacie dowiaduje się o zagadkowych i tajemniczych wypadkach utonięć młodych kobiet. Przenika ją strach i panika...

Akcja książki na początku płynie bardzo szybko i czyta się ją naprawdę z dużą ciekawością. Niestety później z niewiadomych przyczyn wszystko jakoś zwalnia... i wywołuje lekkie zniecierpliwienie i znużenie. Momentami można nawet zgubić wątek. Zdaniem klubowiczek nie jest to thriller, który wciska w fotel od pierwszych do ostatnich minut lektury. Jeśli jednak ktoś lubi powieści psychologiczne i nie przeraża go perspektywa powolnego odkrywania prawdy, to „Siostrzyczka musi umrzeć” jest propozycją właśnie dla niego.

dkk01-20171117

dkk02-20171117

 

 

 


 

Spotkanie DKK. Październik 2017

18 października 2017 r. odbyło się już XVIII spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem panie omawiały książkę Krystyny Januszewskiej ,,Dziedzictwo”. Jest to saga rodzinna, której akcja toczy się dwutorowo: współcześnie i w początkach XX wieku.

Kuśmierczykowie żyją we wsi pod Kielcami. Żyją skromnie, ale uczciwie. Los nie szczędzi im dramatów i tragedii. Dzielą los tysiąca polskich chłopów tamtego okresu. Jednak wciąż tli się   w nich nadzieja na lepsze jutro. Autorka z dużym szacunkiem, przedstawia skomplikowaną rodzinną historię. Opisuje ludzi z krwi i kości, z ich wadami i zaletami. Stara się odtworzyć realia tamtego okresu. Jest to powieść, w której ścierają się namiętności, przeplatają narodziny i śmierć, łzy radości i smutku, której bohaterowie dokonują trudnych wyborów i ponoszą ich konsekwencje. Życie tej chłopskiej rodziny to przykład życia prawego, poświęconego ciężkiej pracy, dla utrzymania i lepszego bytu rodziny. To także przykład tego, że niezależnie, gdzie się rodzimy, zawsze mamy ogromny wpływ na kształtowanie się naszego życia.

Historia rodziny Kuśmierczyków to nie tylko osobista historia autorki, ale i świadectwo życia ludzi pracy, dla których rola była jedynym sposobem na przeżycie. Dzieje tej rodziny to przykład życia polskich chłopów w pierwszej połowie dwudziestego wieku.

Historia zawarta książce skłoniła nasze klubowiczki do osobistych refleksji na temat dziejów własnych rodzin. Wspomnień zarówno osobistych jak i tych przekazanych przez naszych   rodziców , dziadków. Była to bardzo miła lekcja historii.

dkk01-20171024

dkk02-20171024

 

 

751615

 

 

 


 

Spotkanie DKK. Wrzesień 2017

 

20 września 2017r , po wakacyjnej przerwie zebrał się nasz Dyskusyjny Klub Książki. Dołączyła do nas jeszcze jedna klubowiczka, którą serdecznie witamy. W poszerzonym już składzie omawiałyśmy książkę ,,Historia pszczół”, której autorką jest Maja Lunde. "Historia pszczół" równolegle pokazuje dzieje Williama, żyjącego w Anglii w 1852 roku, przyrodnika pracującego nad budową nowego ula i badacza życia pszczół, George'a, współczesnego amerykańskiego pszczelarza, ofiary masowego ginięcia pszczół i Tao, mieszkanki Chin przyszłości, gdzie pszczół nie ma całkiem, a ludzie, żeby nie zginąć z głodu zajmują się ręcznym zapylaniem roślin. I tak przy okazji — ta ostatnia czynność to bynajmniej nie wymysł pisarki, ręczni zapylacze funkcjonują w Chinach już dziś.

Książka to fascynujący obraz życia pszczół. Autorka, zanim zabrała się za pisanie, wiele miesięcy spędziła na rozmowach z fachowcami — i nie tylko na rozmowach, często bowiem także pracowała przy ulach. W jednym z wywiadów przyznała, że chciała, aby jej książkę potraktować trochę jak podręcznik. I rzeczywiście, "Historia pszczół" jest niezwykle interesującym podręcznikiem biologii, w którym autorka potrafi zainteresować czytelnika tym, co dzieje się w ulach i poza nimi. Zresztą praca pszczelarzy pokazana w książce to metafora dobrego życia — pełnego spokoju i cierpliwości, gdzie nie ma miejsca na gniew, pretensje i złość, tak samo jak nie ma miejsca na obojętność i bylejakość. Niczym pszczoły dbające o matkę i nowe owady, tak samo ludzie powinni dbać o siebie i czerpać radość ze swojej pracy.

"Historia pszczół" to powieść ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość codzienności i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy, snując równoległą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

 

dkk01-20170927

 

dkk02-20170927

 

dkk03-20170927

 

 

 

 


 

Spotkanie DKK. Czerwiec 2017

 

 

W czerwcu mawianą pozycją była książka Eustachego Rylskiego - ,,Obok Julii”.

Lato roku 1963. Południowo-zachodnia części Polski, a w niej małe "poniemieckie" miasteczko, w którego cieniu wznosi się zamek Kynast.Janek Ruczaj, 20-latek, spotyka po latach swoją byłą nauczycielkę i miłość z młodzieńczych lat - piękną i tajemniczą Julię Neider. Wkrótce okaże się, że Julia pojawiła się tylko po to, by zniknąć przy pomocy Janka. Za tę pomoc oboje zapłacą gorzką cenę.
Zafascynowany Hemingwayem Janek (zresztą jak sam autor) musi żyć w iście hemingwayowskim otoczeniu. Wśród ludzi twardych i bezwzględnych. Uczestniczy w grze, która go wyniszcza. Chce czy nie chce, musi wygrać tę wojnę.To początek powieści rozpiętej między rokiem 1948 a współczesnością. Historii miłości, powojennej Polski, tęsknoty za tym, co nie może się ziścić.

Niewątpliwym atutem opowieści jest piękny język i wrażliwość autora na fizyczność świata: barwy, światło, dźwięki. To pozwala wejść czytelnikowi w opisywaną rzeczywistość. To pobudza wyobraźnię, zmysły.

Mogła to być książka niezwykła, bo pewien mistycyzm codzienności, historia tęsknoty i niespełnienia, a nawet zarys — chyba prawdziwy — społeczności powojennej Polski wyłaniają się z tła pięknej narracji. Gdyby usunąć tę śmieszność mężczyzny rodem z sensacyjnego filmu i dziwną, sztuczną manierę narracji — zamierzoną czy też nie — można by uznać ,,Obok Julii ''za naprawdę dobrą książkę. Tymczasem jest tylko przeciętna.

I takie zdanie miały niestety o tej książce wszystkie nasze klubowiczki.. Następne spotkanie naszego klubu odbędzie się we wrześniu, po wakacyjnej przerwie

001-20170719

obok Julii

 

 


 

Spotkanie DKK. Maj 2017

 

17 maja spotkały się panie z DKK, aby wymienić wrażenia o przeczytanych książkach :,,Przyjaciółki” Agaty Kołakowskiej i ,,Simona” Anny Kamińskiej .Powieść „Przyjaciółki” to historia trzech kobiet - Wiktorii (niepracującej mężatki z dwójką dzieci), Marty (absolwentki szkoły teatralnej, która wróciła z emigracji, aby zawalczyć o własne marzenia) i Karoliny (pracoholiczki nastawionej na karierę w bankowości).

 

Łączy je jedno: dotkliwy brak bliskiej  przyjaciółki, z którą można by się śmiać, płakać, czy choćby pójść na zakupy. Ich losy splatają się dzięki Internetowi, a rozwijająca się przyjaźń prowadzi do prawdy, której nie do końca by sobie życzyły. Książka została przez nasze klubowiczki przyjęta ciepło, jako łatwa, lekka i przyjemna powieść na letnie popołudnia.

 

  1. druga książka  ,,Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” Anny Kamińskiej, wywołała bardzo ożywiona dyskusję. Jest to porywająca historia życia Simony Kossak, córki Jerzego Kossaka, wnuczki Wojciecha. Simona, nazywana buntowniczką z Białowieży, z wykształcenia była profesorem  nauk leśnych, biologiem. Nieakceptowana przez najbliższych ,świadoma swej odmienności zamieszkała w środku Puszczy Białowieskiej. Wśród zwierząt i lasów znalazła to, czego nigdy nie otrzymała od ludzi. Jest to opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.

 

Panie były zachwycone zarówno osobą Simony Kossak, jak i stylem pisania  autorki, Anny Kamińskiej.

 

1-dkk-20170522

 

2-dkk-20170522

 

3-dkk-20170522

 

 


 

Spotkanie DKK. Marzec 2017

 

Na kwietniowym spotkaniu DKK dyskusja toczyła się wokół książki Kingi Dębskiej ,,Moje córki krowy”. Bohaterkami tej powieści są dwie siostry, w wieku około czterdziestu lat, które naprzemiennie relacjonują zachodzące wydarzenia oraz swoje odczucia i emocje.
Marta, ta bardziej odpowiedzialna siostra, ma udane życie zawodowe, ale rozsypane prywatne. Samotnie wychowująca córkę aktorka, na co dzień przybiera maskę zaradnej życiowo kobiety, jednak w środku marzy o tym, aby spotkać kogoś, na kim mogłaby się wesprzeć w trudnych chwilach. Kasia jest nauczycielką, mieszkającą z rodzicami, nieudacznikiem mężem oraz nastoletnim synem. Jest osobą niezaradną, rozchwianą emocjonalnie i skupioną wyłącznie na sobie. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki, a później ojca  zmusza je do wspólnego działania. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt. ,,Moje córki krowy” to powieść napisana prostym językiem, w której nie brakuje dosadnego słownictwa i wielu zabawnych momentów. Ale jest to głównie opowieść o rodzinie, chorobie i  problemach, które spotykamy na swojej drodze, z którymi, chcemy czy nie, ale musimy się zmierzyć.

 

Dyskusja dotyczyła nie tylko książki, ale również filmu o tym tytule. Było to możliwe, ponieważ niektóre z pań go oglądały, a sama książka  to niemal gotowy scenariusz filmowy. Duże uznanie zyskali odtwórcy głównych ról, szczególnie Agata Kulesza (Marta)   i Marian Dziędziel, który wcielił się  w rolę ciężko chorego ojca.

DSC 0157-DKK

762029-DKK

 


 

Spotkanie DKK. Luty 2017

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych na stole obok książek pojawił się tort. W ten sposób Panie uczciły pierwszy rok działalności Klubu !.W milej atmosferze omawiano książkę Donny Tartt „Szczygieł”. Jest to klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i podnoszeniu się z najgorszych życiowych upadków.
W zamachu ginie matka Theo Deckera, a on sam  cudem uchodzi z życiem. Ze zniszczonego muzeum zabiera ulubiony obraz matki. Odtąd „Szczygieł” będzie towarzyszył Theo wszędzie- w luksusowych apartamentach przy Park Avenue, w niebezpiecznym Vegas, Nowym Jorku oraz w mrocznych uliczkach Amsterdamu. Obraz, który dla Theo jest początkowo bezcennym skarbem z czasem sprowadzi na niego śmiertelne  niebezpieczeństwo.


„Szczygieł” to jedno z największych wydarzeń literackich ostatnich lat. Powieść zdobyła nagrodę Pulitzera w 2014r . Nominowana w plebiscycie Książka Roku 2015. Była bestsellerem w wielu krajach Europy oraz w Sanach Zjednoczonych. Klubowiczki gorąco polecają jej lekturę.

dkk 02 2017001

dkk 02 2017002

dkk 02 2017003

dkk 02 2017004

 


 

Spotkanie DKK. Styczeń 2017

18 stycznia 2017 panie z DKK dla dorosłych spotkały się aby porozmawiać o książce opracowanej przez Rafała Podrazę pt. :”Magdalena, córka Kossaka”. Jest to biografia Magdaleny Samozwaniec, córki wybitnego malarza Wojciecha Kossaka. Poznajemy ją tu dzięki wspomnieniom bliskich jej osób. Wspomnienia rodziny i przyjaciół to kopalnia wiedzy o pisarce, która przez całe życie piórem walczyła z hipokryzją, zakłamaniem, to próba ocalenia od zapomnienia dawnego świata. Z kart książki wyłania się kobieta z klasą, nietuzinkowa, z jednej strony należąca do minionej epoki z drugiej zaś bardzo nowoczesna w swoim niepowtarzalnym stylu. Magdalena Samozwaniec to kobieta kochająca życie, prawdziwa estetka, zawsze zadbana i elegancka, odznaczająca się inteligencją, obyciem i niezwykłym poczuciem humoru, „Szalona Madzia” jak określa ją w swoich wspomnieniach Stefania Grodzieńska pisząc : „Pani Madzia nie była żadna tam normalna. Była zwariowana w najpiękniejszy sposób”. Panie z DKK z największą przyjemnością polecają przeczytać tę książkę !

DSC 0040-DKK-01

DSC 0041-DKK-01

468687-DKK

 

 


 

Spotkanie DKK. Grudzień 2016

Grudniowa rozmowa w DKK toczyła się wokół książki Joanny Sykat "Jesteś tylko mój". Powieść wydaje się pozornie łatwą, lekką i przyjemną. Nic bardziej mylnego!. To trudna, pełna skomplikowanych relacji damsko-męskich, ciekawie opowiedziana historia trójkąta miłosnego. Natasza, główna bohaterka powieści poznaje Krzysztofa na kursie rumby. Początkowo jest dla niej tylko partnerem do tańca i przyjacielem. Kiedy Natasza zdaje sobie sprawę, że mogłoby ich połączyć coś znacznie głębszego, mężczyzna zaczyna układać sobie życie z inną. Po latach spotykają się przypadkiem i tłumione uczucia wybuchają ze zdwojoną siłą. Jest tylko jeden problem - Krzysztof ma rodzinę. Natasza, choć trudno jej się z tym pogodzić, zostaje tą "drugą". Oboje nie domyślają się, że żona Krzysztofa niemal od początku wie o ich romansie.

 


Relacje w trójkącie widzimy oczami żony i kochanki. Dwie kobiety, dwa różne punkty widzenia, odmienne perspektywy i całkowicie różny odbiór tego samego mężczyzny. Wspomnienia kochanki i pamiętnik żony pozwalają zajrzeć w głąb myśli jednej i drugiej, obserwować procesy w nich zachodzące, wpływ jaki miały wzajemne na siebie i swoje dalsze życie. Powieść J.Sykat  klubowiczki gorąco polecają.

 

Ponieważ było to ostatnie w tym roku spotkanie klubu, panie złożyły sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

 

DSC 0019 dkk 12

 

DSC 0020 dkk 12

 

DSC 0022 dkk 12

 

636542

 

 


 

Spotkanie DKK. Listopad 2016

Na IX spotkaniu DKK, które odbyło się 16.11.2016 r. omawiano książkę Doroty Gąsiorowskiej "Primabalerina". Nina, główna bohaterka powieści, jest młodą, piękną, ale samotną kobietą. Jej dzieciństwo upłynęło u sióstr zakonnych, gdzie została podrzucona jako niemowlę.

Chociaż ciepło wspomina lata tam spędzone, to trudno jej otworzyć się na ludzi i świat. Pracuje w domu spokojnej starości, gdzie zaprzyjaźnia się z Irmą, jedną z pensjonariuszek. Kiedy Irma umiera, zostawia Ninie cały swój majątek, którego główną częścią jest kamienica we Lwowie. Nina wyrusza w podróż, która całkowicie odmieni jej życie.

"Primabalerina" to piękna opowieść o miłości, przyjaźni i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Wśród klubowiczek książka zyskała same pochlebne noty. Polecamy!

dkk list2016-1

dkk list2016-2

441547-352x500

 

 


 

Spotkanie DKK. Październik 2016

 

19.10.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie naszego DKK. Omawiano 2 książki :"Anioły jedzą trzy razy dziennie" Grażyny Jagielskiej i "Córka Rembrandta" Lynn Cullen.

 

Książki dostały dość skrajne oceny. "Córka Rembrandta" L.Cullen to wzruszająca opowieść o Cornelli, nieślubnej córce jednego z najsłynniejszych holenderskich malarzy, której przeżycia, niespełniona miłość, bieda, śmierć matki i brata, przeplatają się z losem Rembrandta oraz życiem XVII-wiecznego Amsterdamu. Niektóre z pań spodziewały się biografii wielkiego malarza, a książka okazała się romansem, osadzonym w historycznych realiach związanych z osobą Rembrandta. "Anioły jedzą trzy razy dziennie "G.Jagielskiej to opowieść o 147 dniach spędzonych w klinice psychiatrii i stresu bojowego.

 

Grażyna Jagielska żyła problemami swojego męża, korenspondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego i latami paraliżował ją strach. Choć mężowi udało się przeżyć około pięćdziesięciu konfliktów zbrojnych to właśnie w jego żonę trafił cios traumy, stanów lękowych i obsesji .W końcu postanowiła zawalczyć o siebie. Spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Razem z nią przebywali tam także weterani wojny w Iraku i Afganistanie. Pensjonariuszami byli także: kobieta , która sama obcięła sobie ucho, dziewczyna utrzymująca, że jest aniołem oraz dziwna staruszka. Autorka pokazuje swoją walkę , jak i każdego z osobna, z potworami, które trudno pokonać .Jagielska przełamuje społeczne tabu , jakim nadal są choroby psychiczne, czy samo przebywanie w placówce. Uświadamia, że każdy może tam trafić, ponieważ każdy człowiek posiada barierę, o której nie ma pojęcia, po przekroczeniu której znajduje się w samotnym miejscu z którego trudno znaleźć ratunek. Książka jest przejmującą relacja o spustoszeniu jakie w ludziach zostawia wojna i silny stres.

 

Nie jest to łatwa lektura, ale warta przeczytania. Daje nadzieję, że można się podnieść nawet po największym upadku, tylko potrzeba wiary i siły, żeby zrobić pierwszy krok.

 

20161019 181431

 

20161019 181443

 

642275

 

file 29723

 

 

 


 

Spotkanie DKK. Wrzesień 2016

Po krótkiej wakacyjnej przerwie 21 IX.2016 r spotkały się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano dwie książki: „Delikatność” Davida Foenkinosa i „Kukułka” Antoniny Kozłowskiej.

„Delikatność” to wciągająca , miejscami zabawna opowieść o obliczach miłości, tęsknocie, szczęściu oraz niespodziankach losu. Natali po stracie ukochanego ucieka w samotność, potem w pracę. Aż nagle obdarza pocałunkiem Markusa,  kolegę z pracy. Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej  miłości, tęsknocie za szczęściem i…delikatności . A oto opinia naszej klubowiczki pani Elżbiety Putowskiej :”Bardzo ciekawa treść, poruszone problemy w relacjach damsko-męskich, książka dobrze napisana, ze szczyptą humoru, nasuwa wiele refleksji i sposobów zachowania się w nietypowych sytuacjach, czyta się ją lekko i przyjemnie”
„Kukułka” A.Kozłowskiej  przypadła do gustu większości pań, zwłaszcza poruszane w niej tematy, czyli macierzyństwo, chęć posiadania własnego dziecka, ubóstwo , brak wsparcia rodzinnego , samorealizacji, depresja. Marta ma wszystko, czego może pragnąć kobieta - kochającego męża, dobrze płatną pracę, mieszkanie na ekskluzywnym osiedlu. Ma to wszystko, czego pragnie Iwona, samotna matka dwójki dzieci pracująca jako woźna w szkole. Marta ma wszystko - prócz dziecka, którego pragnie najbardziej na świecie.

Ścieżki obu kobiet krzyżują się w dramatycznym momencie ich życia. Czy to spotkanie sprawi, że spełnią się ich najskrytsze marzenia? To poruszająca i dająca nadzieję historia. Cytujemy krótką recenzję  pani Elżbiety Putowskiej na temat książki:”Tytuł inspirujący, opisany dramat dwóch kobiet, pomimo różnego statusu społecznego łączy je miłość do dzieci. Obie kobiety cechuje silna wola, ciągła samokrytyka , walka z odczuciami, upadki. Czytając tę książkę każda z nas znajdzie trochę prawdy o sobie.”

dkk-2016091

dkk-2016092

dkk-515970

dkk-583917

 


 

Lipcowe spotkanie DKK

W środę 20.07.2016 r. spotkały się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej Bibliotece. Tym razem omawiana była powieść "Przedostatnie marzenie", autorstwa kolumbijskiej pisarki Angeli Becerry.

Jest to romans, którego akcja rozgrywa się głownie w Barcelonie przez ponad pół wieku. W małym mieszkaniu policja odkrywa zwłoki pary sędziwych staruszków, ubranych w ślubne stroje, zastygłych w serdecznym uścisku. Tajemnica ich miłości odmieni życie wszystkich, którzy będą próbować rozwikłać zagadkę ich znajomości i śmierci. W „Przedostatnim marzeniu” mamy również obraz barier społecznych, które nie pozwalają na związek dziewczyny z zamożnego rodu z utalentowanym muzycznie, ale biednym kelnerem. Klubowiczki stwierdziły, że chociaż historia opisana w tej książce jest jedną z wielu, jakie napisano o miłości, to czyta się ją z dużą przyjemnością i ciekawością.

To powieść pełna uczuć, subtelnych uniesień i czaru muzyki .Polecamy!

dkk-lip 1

dkk-lip 2 

490259i

 


 

Czerwcowe spotkanie DKK

Na czerwcowym (15.06.2106 r) spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki  dyskutowano na temat książki Pauli Hawkins "Dziewczyna z pociągu". Jest to thriller psychologiczny polecany przez takich pisarzy tego gatunku jak S.King czy T.Gerritsen. Rachel, główna bohaterka powieści codziennie jeździ tym samym pociągiem mijając po drodze domy i obserwując przez okno tę samą parę jedzącą śniadanie na tarasie. Z jej perspektywy życie tej pary wydaje się idealne, tak jak jej własne do niedawna. Pewnego dnia Rachel jest świadkiem szokującej sceny i postanawia opowiedzieć  o tym policji. Wkrótce jednak zaczyna wątpić czy była to dobra decyzja…Według naszych Klubowiczek książka jest warta przeczytania, ze względu na ciekawie skonstruowane postaci uwikłane w różne uzależnienia, dosyć wartką , pełną napięcia akcję i zaskakujące zakończenie.
Panie podzieliły się również wrażeniami ze spotkania z Małgorzatą Wardą, pisarką, malarką i rzeźbiarką, które odbyło się w Chęcinach w podziemiach „Niemczówki”, z inicjatywy DKK działającego w Bibliotece Publicznej  w Chęcinach .Pani Małgorzata w swoich książkach porusza trudne tematy – przemocy, zaginięć, chorób psychicznych. Na spotkaniu opowiadała o swojej dotychczasowej pracy  twórczej, inspiracjach, planach na przyszłość.

Zachęcamy do lektury książek pani Małgorzaty Wardy, które są w zbiorach Biblioteki.

DSC 0021ddk

DSC 0023dkk

746359i

 

 

 


 

Majowe spotkanie DKK

18 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego od lutego b.r w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie .Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki pt. ”Dziewczyna z Kamienia”.

Jest to autobiografia Izabelli Cywińskiej , wybitnej reżyserki teatralnej i filmowej, twórczyni między innymi legendarnego serialu „Boża podszewka”. „Dziewczyna z Kamienia” to historia dziewczyny z dworu, przedstawicielki ziemiaństwa, z którym tak brutalnie rozprawiła się historia. Ocalała z wojny, traci z rodziną wszystko, nie może wrócić do Kamienia, jej rodzinnej posiadłości .Zaczyna życie od nowa w świecie zdeklasowanej arystokracji i artystycznej bohemy PRL-u. Książka przedstawia między innymi obraz życia ziemiaństwa w powojennej Polsce na tle przemian społecznych, politycznych i kulturalnych. Książka jest pięknie wydana, bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów autorki.

Grono Klubowiczek DKK było wyjątkowo zgodne w ocenie książki. Dla wszystkich jest to piękna pasjonująca opowieść o miłości, sztuce i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Autorka pisze szczerze, bez ukrywania prawdy, nawet jeżeli czasem jest ona gorzka i bolesna. Polecamy !

DSC 0027 dkk

 

DSC 0028 dkk

DSC 0031 dkk

714098

 


 

Spotkanie DKK. Kwiecień 2016

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (20.04.2016r) było bardzo emocjonujące. Omawiana książka Anny Kleiber "Głupia baba" wywołała gorącą dyskusję.

Główna bohaterka książki ma już swoje lata i powinna ułożyć sobie życie, przynajmniej tego oczekują najbliżsi. Jej życie pozbawione jest stabilizacji, a ona sama zdaje się być nieodpowiedzialna. Przez swoją siostrę zostaje niejako zesłana na wieś i szybko przekonuje się, że pisanie pracy doktorskiej w niby sielskich warunkach to ciężka praca,  zwłaszcza, że nie będzie miała na to czasu.

Autorka zadbała o to by kobieta się nie nudziła. Opowiedziana historia wywołała skrajne opinie. Dla części pań była to przyjemna, lekka i dowcipna powieść mocno uwypuklająca smaczki z życia wiejskiej społeczności dla innych  „podróbka Chmielewskiej”.

Na spotkaniu dołączyła do grona klubowiczów nowa osoba , pani Paulina. Cieszymy się i mamy nadzieję ,że zostanie z nami na długo.

glupia-baba-b-iext27734498

DSC 0008-dk

DSC 0010-dk

 

 


 

 Spotkanie DKK Marzec 2016


16 marca 2016 odbyło się  kolejne spotkanie DKK, podczas którego klubowiczki omówiły powieść Mary Higgins Clark „Dwa słodkie aniołki”. Mary Higgins Clark to amerykańska pisarka zwana królową suspensu. Jest autorką  licznych bestsellerów, wiele z nich było sfilmowane.

 

„Dwa słodkie aniołki” to historia porwania bliźniaczek w dniu ich trzecich urodzin. Przestępcy żądają okupu. Zarząd międzynarodowej korporacji, w której pracuje Steve, ojciec dziewczynek, decyduje się zapłacić tę sumę. Niestety, we wskazanym miejscu policja znajduje tylko zszokowaną Kelly, a obok ciało jednego z porywaczy. Z listu leżącego przy zwłokach wynika, że druga z sióstr nie żyje. Jednak Margaret, matka bliźniaczek, nie wierzy w śmierć Kathy. Zwłaszcza, że uratowana córeczka sprawia wrażenie, jak gdyby porozumiewała się z siostrą. Czy jest możliwy kontakt telepatyczny między bliźniaczkami? I czy dzięki wskazówkom Kelly uda się odnaleźć drugą z dziewczynek?

 

Panie stwierdziły, że  „Dwa słodkie aniołki” to typowy dla tej autorki kryminał z logiczną fabułą i spójną akcją. Miłośnicy jej książek nie powinni być zawiedzeni.

 

DSC 0015-dkk

 

DSC 0016-dkk

 

 

 


 

Spotkanie DKK Luty 2016


17 lutego 2016 r. o godz.17:00 odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Uczestniczyło w nim 9 osób. Podczas spotkania nastąpiło zapoznanie się klubowiczów, przedstawienie moderatora klubu. Każdy uczestnik określił swoje zainteresowania czytelnicze co pozwoli dokonywać trafnego wyboru książek do czytania.

Omówiono również sprawy organizacyjne, zapoznano się z wykazem książek dostępnych w DKK i ustalono termin kolejnego spotkania na dzień 16 marca. Na pierwsze czytanie wybrano dwie książki  : „Dwa słodkie aniołki” Mary Higgins Clark , oraz „Romans licealny”-  Piotra Zaremby.

Spotkanie trwało półtorej godziny i przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

beznazwy-dkk

DSC 0025-dkk

DSC 0026-dkk

 
# Design by : Place your Website.