Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

Informacje o Bibliotece

 

28-300 Jędrzejów, ul.11 Listopada 33 d, tel./ fax. 41 3861396,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.mgbpjedrzejow.pl

Dyrektor: Beata Satro

 

Bibliotekarstwo w Jędrzejowie ma tradycje sięgające okresu międzywojennego. Istniały bowiem w latach 1920-1938 biblioteki różnych stowarzyszeń i związków. Charakter biblioteki publicznej miała założona w 1920r. Biblioteka Polskiej Macierzy Szkolnej licząca 720 woluminów.

Oprócz tej biblioteki istniały w mieście: Biblioteka Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (zał.1916 r.), Biblioteka Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej (zał.1925 r.), Biblioteka Związku Strzeleckiego (zał.1927 r.), Funkcjonariuszy Policji a także Biblioteka Jędrzejowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego kierowana przez dr Feliksa Przypkowskiego. Istniały także trzy biblioteki organizacji żydowskich, z których korzystanie było odpłatne.

Wieś pozbawiona była nieomal kompletnie bibliotek. Dopiero w latach 1930-1938 zaczęły powstawać pierwsze biblioteki gminne np. w miejscowości Prząsław.W Jędrzejowie w 1931 r. została zorganizowana przez Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet Miejska Biblioteka Publiczna. Działalność tej biblioteki przerwała wojna. W 1938r. z inicjatywy władz szkolnych zorganizowano pierwszą Bibliotekę Powiatową. Wydział Powiatowy zobowiązał się do świadczeń finansowych na zakup książek, umeblowanie i wynagrodzenie bibliotekarza. Do 1939r. liczyła ok. 1160 tomów, z chwilą wybuchu II wojny światowej biblioteka została zlikwidowana przez okupanta. Po zakończeniu wojny przystąpiono do reaktywowania Biblioteki Powiatowej. Już w grudniu 1945r. rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem rozgrabionych księgozbiorów podworskich, zbierano dary od społeczeństwa. Księgozbiory te w ilości 3600 wol. były zaczątkiem nowej biblioteki którą udostępniono czytelnikom w 1947r.

Obok Biblioteki Powiatowej działała w Jędrzejowie także Biblioteka Miejska zorganizowana przez Zarząd Miejski. W 1955r. obie biblioteki połączono w jedną placówkę o nazwie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. W 1975r. w związku z likwidacją powiatów przekształcona została w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Jednocześnie pełniła zadania Oddziału Terenowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach a w latach 1983-1990 funkcję Rejonu Bibliotecznego ,sprawowała opiekę merytoryczną nad siecią placówek bibliotecznych w gminach Jędrzejów, Imielno, Słupia Jędrzejowska, Sędziszów, Sobków, Wodzisław.

Od początku swego istnienia biblioteka borykała się z problemami lokalowymi, była wielokrotnie zamykana, przenoszona do różnych pomieszczeń. Peregrynacje po kolejnych lokalach zakończyła decyzja władz miejskich, które przekazały na potrzeby biblioteki budynek po Domu Kultury. Wyremontowany obiekt oddano do użytku w 1985r. Nowy lokal stworzył dobry klimat i godziwe warunki do pracy bibliotekarzom i czytelnikom.

Od 1990 r. Biblioteka jest instytucją samorządową utrzymywaną z budżetu gminy Jędrzejów. Potrzeby czytelnicze wsi zaspokajają dwie filie w Rakowie i Prząsławiu. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór z literatury pięknej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, wydawnictwa informacyjne z różnych dziedzin wiedzy, literaturę popularno - naukową, księgozbiór dotyczący regionu oraz zbiór ekslibrisów, czasopisma, zbiory audiowizualne. Czytelnicy mają dostęp do Internetu.

 

      Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

 

  • gromadzenie, opracowanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych z uwzględnieniem materiałów dotyczących regionu;
  • prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych;
  • działalność informacyjna i bibliograficzna;
  • współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami, organizacjami w celu zaspokajania potrzeb czytelniczych, oświatowych i informacyjnych mieszkańców naszego regionu.

 

Poza podstawowymi funkcjami Biblioteka prowadzi działalność kulturalną:

 

  • organizuje spotkania autorskie, wystawy, konkursy;
  • cykliczne akcje np. ”Cała Polska czyta dzieciom”  i spotkania „Edukacja regionalna;
  • tematyczne lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich;
  • od 1985r. przy bibliotece działa Klub Seniora.

 

BIBLIOTEKA

 
# Design by : Place your Website.